Çinli Oppo, üssünü Tuzla’da kuruyor

Gerek limanın olması, gerekse bağlantı yollarına yakınlığı nedeniyle stratejik bir konum seçen Oppo, Tuzla’da daha önce paketli kuruyemiş alanında Türkiye’nin en büyük firmalarından olan Tadım Kuruyemiş’in GOSB’a taşınmadan önce kullandığı fabrika binasını  kiralayarak, üretimini bu binada gerçekleştirecek. Oppo’nun Tadım’ın sahibi olan Tekinalp ailesiyle fabrikanın kiralanması için  anlaşma imzaladığı öğrenildi. 

ELEMAN İLANLARI İLE PERSONEL ALIMINA BAŞLADI

İlk etapta binanın üretime uygun hale getirilmesine yönelik hazırlıklar yapan Oppo, ihtiyaç duyduğu alanlardaki personele ulaşmak için kariyernet ve yenibiriş gibi eleman temin eden sitelere iş ilanları vermekte. Firma, güvenlik görevlisinden mühendise kadar birçok alanda eleman alımı yaparken, fabrikada 1000 kişinin istihdam edileceği de gelen haberler arasında. 

2021’DE DAHA FAZLA YENİLİK YAPMAYA GELİYOR

50 milyon dolarlık yatırımla Türkiye’ye cep telefonu fabrikası kurmak için kolları sıvayan Oppo’nun üretim üssü olarak seçtiği fabrika kapalı alanıyla birlikte toplam 6 bin 405 metrekare büyüklüğüne sahip . Tuzla İstasyon Mahallesi’ndeki Tuzla Piyade Okulu Komutanlığı’nın hemen yanında bulunan fabrikanın bu yıl içinde faaliyete geçeceğini belirten Oppo Türkiye CEO’su  Weijian Zhou, “2020 ne kadar zorlu geçen bir yıl olsa da Oppo için Türkiye pazarında güçlendiği, yenilikçi ürünlerini tüketicilerle buluşturduğu ve yerel yatırımlarını gerçekleştirdiği başarılı bir yıl oldu. 2021’de daha fazla yenilik yapmaya ve dünya çapında daha fazla insana olağanüstü teknoloji deneyimleri sunmaya hazırız. İlk etapta, Türkiye’deki büyümemize paralel olarak aldığımız yatırım kararını hayata geçireceğiz. 2021 yılı Find, Reno ve A serisinin yeni modellerinin ve yeni akıllı ürünlerimizin Türkiye’de tüketicilerimizle buluştuğu bir yıl olacak” dedi.

AVRUPA’YA İHRACAT DA YAPILACAK

Akıllı telefon pazarında dünya çapında 40’tan fazla ülkede iddialı bir hedef yürüten Oppo, 2018 yılı sonunda Türkiye’ye girerek, bir yıl gibi kısa bir sürede pazar payını yüzde 8’e ulaştırdı. Oppo, Tuzla’da ki yeni tesisinde  üretime şubat ayında geçmeyi hedefliyor. Markanın bazı modellerinin üretileceği bu fabrikadan Avrupa’ya ihracat da yapılacak. Geçen hafta Oppo’nun yüksek kapasitede bir üretim planladığına dikkat çeken Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yerli tedarikçilerin de bu operasyonda görev alacağını açıklamıştı.

ŞADİ YAZICI OPPO’NUN GELİŞİNDEN MEMNUN

Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı da Oppo gibi bir dünya markasının Tuzla’ya gelmesinden çok memnun olduğunu ifade ederken,  dünya devi Çinli yüksek teknoloji elektronik şirketi olan Oppo Mobile’ın üretimini Türkiye’ye taşıyarak Tuzla’da yatırım yapacak olmasından son derece mutlu olduğunu belirtti.  Başkan Yazıcı sözlerini şöyle tamamladı;  “ Özellikle içinde bulunduğumuz pandemi sürecini de göz önünde bulundurursak hem istihdam hem de yan sanayi üretimleri açısından çok önemli katkılar sağlayacak. Tuzlamız, İstanbul’un 8 büyük organize sanayisinden 5’ine ev sahipliği yapıyor. Organize sanayi bölgeleri, yan sanayileri, teknopark, üniversiteler, hava, kara ve deniz ulaşımının kesişme noktası olması, bunun yanında birçok özelliği ile Tuzla yatırımcıların gözbebeği durumunda.”