Reysaş GYO, Honda’nın arazisine talip

Honda Türkiye, Şekerpınar TOSB’da 1997 yılından bu yana üretim yaptığı fabrika ve arazisini global bir kararla Eylül 2021’de kapatma kararı alması sonrasında,  araziyi satın almak için Çayırova ve Gebze’de de depo ve antrepoları bulunan Reysaş GYO devreye girdi.

Reysaş GYO, Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) 02.11.2020 tarihinde yaptığı başvuruda, “ Şirketimiz Yönetim Kurulu tarafından, Kocaeli Çayırova’da bulunan 292.297 m2 alan üzerine kurulmuş, 80.000 m2 kapalı alana sahip Honda Türkiye Fabrikası’nın %100 alımı için 450.000.000 TL bedelinde bağlayıcı olmayan alım teklifi verilmesine karar verilmiş ve teklifimiz ilgililere iletilmiştir. Teklifimizin onay görmesi halinde 31/03/2022 tarihinde gayrimenkulün devir işlemlerinin tamamlanması planlanmaktadır. Bağlayıcı olmayan teklif verdiğimiz konu arsaya kiraya verilmek üzere lojistik depo inşa edilmesi planlanmaktadır. Kamuoyunun ve yatırımcılarımızın bilgilerine sunarız.” Denildi. 

EYLÜL 2021 TARİHİNDE KAPANACAK

Fabrikanın kapanması ile ilgili de açıklamalar yapan Bülent Kılıçer, “Türkiye fabrikamızın kapasitesi 50 bin adet olmasına rağmen gelin görün ki son 5-6 yıldır maalesef kapasitenin yüzde 30-35 altında üretmek zorunda kaldık. Bunun sebebi ihracatla ilgili bir konuydu. Ayrıca bu optimizasyon sadece Türkiye ile ilgili de değil. İngiltere, Endonezya ve Tayland fabrikalarında da revizyonlar yapıldı.” dedi. Eylül 2021’de üretim sonlandıktan sonra Gebze Şekerpınar’daki fabrikayı içerisindeki bütün teçhizatla birlikte satacaklarını kaydeden Kılıçer, şu an için hiçbir sıkıntının olmadığını, fabrika kapandıktan sonra sadece satış ve pazarlama operasyonunda 170’e yakın kişinin kalacağını da sözlerine ekledi. Kamil UZUNMEHMET